Možnosti rekreace

Zimní aktivity

Na běžkách, Dlouhé stráněBěžky

Jeseníky nabízí nepřeberné množství běžeckých tras všech druhů náročnosti, které vedou nádhernou přírodou s úchvatnými výhledy na zasněženou krajinu.
Nejbližší běžecká trať Magistrála údolím Bělé.

Ski Areál Filipovice

Ski Areál FilipoviceVzdálenost 2km, nachází se přímo u silnice směr na město Jeseník dva vleky, sedačková lanovka a tři sjezdovky dlouhé 300, 600 a 750m sjezdovky jsou uměle zasněžovány a dvě z nich jsou osvětleny.
Restaurace, wc, parkování ZDARMA lyžařská a snowboardová škola pro začátečníky i pokročilé, dětská školka s lanovým vlekema. Půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení, servis lyží a snowboardů do 24 hodin.
Možnost dopravy od penzionu skibusem ze zastávky vzdálené 200 m. Autobus jezdí v pravidelných hodinových intervalech.
Provozní doba: 9.00 – 21.00 hodin
Více informací »

Ski Areál Červenohorské sedlo

Ski Areál Červenohorské sedloVzdálenost 5km nabízí dobré sněhové podmínky většinou po celou zimu areál v nadmořské výšce 1013m. 8 vleků a 10 sjezdovek lyžařská a snowboardová škola pro začátečníky i pokročilé a dětská školka s lanovým vlekem. Půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení, servis lyží a snowboardů do 24 hodin
Provozní doba: 9.00 – 16.00 hodin
Více informací »

Ski Areál Praděd - Figura Ovčárna

Ski Areál Praděd - Figura OvčárnaAreál přezdívaný "Moravský ledovec" je zárukou zimních radovánek během vaší dovolené sněhové podmínky jsou zde ideální od ledna do konce dubna. Lyžařská a snowboardová škola pro začátečníky i pokročilé. Dětská školka s lanovým vlekem, půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení. Servis lyží a snowboardů do 24 hodin.
Provozní doba: 9.00 – 16.00 hodin
Více informací »

Ski Areál Kouty

Ski Areál KoutyNejvětší akiareál na Moravě, šestisedačková lanovka 4 sjezdové tratě o celkové délce 5,7 km.
Lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení, občerstvení, bezplatné parkoviště.
Provozní doba: 8:30 – 16, večerní lyžování 18-21
Více informací »

Další střediska

Ramzová, Petříkov, Ostružná, Miroslav, Karlov.
Aktuální informace naleznete na jeseniky.net a ejeseniky.com

Letní aktivity

Turistika

Nádherné hory čekají na vás. Aktivní turisté mohou podnikat túry do vrcholových částí hor jako jsou Praděd, Petrovy kameny, Velká kotlina, údolí Bílé Opavy a jiné. Ale pokud se rádi jen tak procházíte po lesích a sem tam utrhnete nějakou borůvku nebo sbíráte hřiby, pak si přijdete také na své.

Horská kola

Cykloturisti mohou vyjíždět na výlety přímo od Pensionu. V okolí je mnoho zajímavých terénů od těch pohodových až po ty nejnáročnější. Čeká na Vás mnoho značených cyklotras.

Tipy na výlet

Vodní tvrz Jeseník (vzdálenost 7 km)

Vodní tvrz Jeseník stojí východně od náměstí města Jeseník, nedaleko říčky Bělé. V nejstarší fázi své existence měla tvrz podobu obytné věže o rozměrech 15 × 17 m a síle zdiva 1,9 m. Byla obehnána až trojnásobným příkopem. Na počátku 15. století byla věž zbořena a nahrazena patrovou obytnou budovou na jižní straně nově zbudovaného, téměř čtvercového areálu; ten byl obehnán 8 m vysokou plášťovou zdí. Vstup vedl od severu padacím mostem přes okružní příkop. Dnešní kamenný most je stejně jako západní a východní křídlo tvrze pozdějšího data. Okna ve venkovních zdech byla proražena při přestavbě v letech 1738 - 1745, kdy tvrz definitivně ztratila svůj pevnostní charakter.

V tvrzi se nachází rozsáhlá výstava geologie a mineralogie Jesenicka. Expozice věnovaná minulosti tvrze se nachází v přízemí západního křídla, v tzv. rytířském sále.

Dnes představuje tvrz dvoupatrová trojkřídlá budova s nevelkým nádvořím. U západního křídla se nachází studna. Vstup vede přes bývalý vodní příkop po kamenném mostě od jihu.

Koupaliště Jeseník (vzdálenost 7 km)

Jesenické koupaliště nabízí svým návštěvníkům 50 m bazén a dětské brouzdaliště. V areálu je skluzavka, fitcentrum, sauna, kulečník, beach volejbalové a nohejbalové hřiště, ruské kuželky. Travnaté odpočinkové plochy a půjčovnu slunečníků.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník (vzdálenost 8 km)

Leží v malebné poloze na svazích Studničního vrchu asi 2 km od města Jeseník, v průměrné nadmořské výšce 620 m, nejsevernějším výběžku Slezska a Moravy. Areál tvořící dominantu širokého okolí stojí na místě původní osady Gräfenberk, v níž se roku 1799 narodil Vincenc Priessnitz, světoznámý zakladatel těchto vodoléčebných lázní. Lázně mají mimořádně příznivé klimatické podmínky, neboť jsou ze tří stran chráněny vysokými hřebeny hor, pouze na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Tato poloha zajišťuje velmi vhodné mikroklima pro celoroční léčení především dýchacích cest, potíží krevního oběhu a nervové soustavy.

Čertovy kameny (vzdálenost 8 km)

Čertovy kameny jsou mohutný skalní útvar na severozápadním úbočí stejnojmenného vrcholku Čertovy Kameny (693 m.n.m.), jež se zvedá východně nad Českou Vsí a v CHKO Jeseníky. Skalní útvar je 40 m vysoký a 100 m dlouhý a jedním z největších na Jesenicku. Skála je složená z pegmatitů s granátem a místy jsou na skále skalní mísy. Na vrcholku skalního útvaru je vyhlídková plošina a výstup na ní je zajištěn řetězy. Z kamenů je krásný výhled do údolí říčky Bělá, na okolní vrcholky a na polské roviny.

Skalní útvar je tvořen několika věži a okrajovými skalami. Skála je pevná a díky kolmým a převislým stěnám je vyhledávaná horolezci. Na skalních stěnách jsou kruhy a nýty a na vrcholcích věží slaňovací kruhy. Z České Vsi vede k Čertovým kamenům modrá turistická značka a z města Jeseník žlutá značka.

Rozhledna Zlatý Chlum (vzdálenost 9 km)

Dominantou malebného okresního městečka Jeseník je kromě Priessnitzových lázní také nedaleký vrchol Zlatý Chlum 875 (m.n.m.) s kamennou, 26 m vysokou rozhlednou. Historie věže spadá až do dalekého 19. století. Popud ke stavbě vzešel od tehdejší Frývaldovské pobočky turistického spolku. Mezi zakladateli můžeme nalézt zetě světově proslulého léčitele Vinzenze Priessnitze.

Sedačková lanová dráha Ramzová-Šerák (vzdálenost 16 km)

Sedačková lanová dráha Ramzová-ŠerákLanová dráha na Ramzové je výchozím dopravním prostředkem na severní hřeben Jeseníků pro zimní i letní sezónu.
Spodní úsek Ramzová - Čerňava o délce 1459 m je čtyřsedačkový, horní úsek Čerňava - Šerák o délce 1810 m je dvousedačkový. Lanový dráha vás vyveze až na horu Šerák (1351 m n.m.), odkud lze pokračovat pěšky nebo na běžkách po hlavní hřebenové magistrále Jeseníků přes Keprník, Vřesovou studánku, Červenohorské sedlo, chatu Švýcárnu, Praděd, Ovčárnu, Vysokou holi, Kamzičník, Ztracené kameny a Jelení studánku až na sedlo Skřítek. Ušetří vám čas a síly při překonání převýšení více než 600 metrů z Ramzovského sedla na hlavní hřeben.

Rejvíz a jeho mechová jezírka (vzdálenost 16 km)

Posláním Národní přírodní rezervace Rejvíz je ochrana přírodních hodnot významného moravského rašeliniště. Chráněné území leží v mělké pánvi na rozvodí Černé Opavy a Vrchovištního potoka. Je tvořeno dvěma spojenými vrchovišti, v jejichž středech se nachází tzv. mechová jezírka. Unikátnost a nevyčíslitelnost hodnoty NPR Rejvíz jsou podmíněny především geologickou minulostí, klimatem a přísnou ochranou území.

Pro seznámení s touto lokalitou a poučení veřejnosti byla v roce 1970 Správou CHKO Jeseníky otevřena naučná stezka do středu rezervace. Na trase 2,2 km je 5 zastavení s názornými texty o hlavních fenoménech lokality.

Horské minikáry Ramzová (vzdálenost 16 km)

Letní atrakce pro celou rodinu. Nahoru vás vyveze 380 m dlouhý pozemní výtah a pak už záleží na vaší odvaze, jakou rychlostí 855 m dlouhou dráhu projedete po serpentinové zpevněné dráze. Atrakce je umístěna přímo u odstavného parkoviště na Ramzovském sedle. 

Jeskyně Na Pomezí (vzdálenost 17 km)

Krasová oblast Jeskyně Na Pomezí je tvořena vrstvami krystalických vápenců (mramorů), které vznikly v období starších prvohor. Na malém území jsou zde vyvinuty výrazné povrchové krasové jevy, zejména škrapy, závrty, paleoponory, aktivní ponor a vývěr. Mnohem významnější jsou však krasové jevy podzemní, v oblasti se vyskytuje několik jeskyní.

Jeskyně Na Pomezí je z nich největší a je zpřístupněna pro veřejnost. Má rozsáhlý a komplikovaný systém puklinových chodeb. Jeskyně vznikla rozpouštěním mramoru a je v ČR největší jeskyní, která vznikla právě tímto způsobem. Nachází se zde mnoho mohutných členitých krápníků a kaskád, které vznikají stékáním a usazováním rozpuštěných minerálů.
Délka prohlídky pro veřejnost je 530m.

Naučná stezka Bílá Opava (vzdálenost 20 km)

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Její délka je 10,5 km s převýšením 550 m. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opavana sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

Zatímco v horní části údolí vytváří bystřina Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní most z železobetonových panelů na ocelových traverzách. Na místě panelového mostu byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní je nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, po povodni se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně (vzdálenost 20 km)

Dlouhé stráně jsou unikátní stavbou nejen v národním ale dokonce celoevropském měřítku. Jedná se o přečerpávací vodní elektrárnu o výkonu 650 MW (dvě turbíny po 325 MW), jejíž stavba probíhala s přestávkami téměř 20 let (1978-1996).

Dle potřeby je voda čerpána do horní nádrže (v době přebytku energie) nebo je z ní naopak pouštěna pod tlakem do potrubí o délce 1,5 km a roztáčí zmíněné turbíny (v době energetických špiček).

Výškový rozdíl mezi horní a dolní nádrží činí na české poměry nevídaných 525 metrů. Horní nádrž v nadmořské výšce 1350 m vznikla odtěžením části masivu Dlouhých Strání, dolní pak leží v údolí pod kopcem. Vznikl tak zvláštní antropotvar (člověkem přetvořený terén), který rozdělil veřejnost na dva tábory - zastánce a zapřísáhlé odpůrce tohoto vodního díla. Horní nádrž je viditelná z přilehlého vrchu Mravenečník a také od Pradědu. Většina dalších částí elektrárny včetně turbín je ukrytá v podzemí, ve svahu hory.

Exkurze do útrob elektrárny Dlouhé Stráně probíhají celoročně ve všedních dnech, o víkendech i svátcích po předchozí objednávce.

Letní bobová dráha Petříkov (vzdálenost 20 km)

Bobová dráha Petříkov se nachází v areálu stejnojmenného lyžařského střediska Kaste Petříkov. Během 800 m dlouhé jízdy na Vás čeká 100 metrů převýšení, 15 zatáček a 3 terénní zlomy. Bobová dráha v Petříkově se od jiných v ČR výrazně liší konstrukcí – nemá koryto. Boby pro dvě osoby jsou ukotveny na vodicí kolejnici. Tato varianta je výrazně šetrnější k přírodě. Dráha je vedena po jedné ze sjezdovek a částečně lesním terénem.

Celkové náklady na výstavbu bobové dráhy Petříkov činí 10 milionů korun, cca polovinu nákladů provozovatele pokryly dotace z evropských fondů.

Dráha je vhodná pro děti i dospělé a je vyhledávaným cílem školních i rodinných výletů. Samostatná jízda dětí je povolena od 7 let, do 7 let v doprovodu osoby starší 15 let. U dolní stanice dráhy je lukostřelba a rychlé občerstvení s vnitřním i vnější posezením.

Lázně Karlova Studánka  (vzdálenost 20 km)

Lázně Karlova StudánkaLázně nabízejí v odpoledních hodinách své služby široké veřejnosti a to např: hydromasáže, perličkové koupele, klasické masáže, rašelinové zábaly atd.

Pro svoji jedinečnou polohu a léčivé klima je Karlova Studánka ideálním místem pro léčbu pacientů s onemocněním dýchacích cest. Ideální je pobyt zejména pro osoby s chronickými záněty hrdla, dutin, hlasivek, nosu, průdušek, plic a u nemocných s průduškovým astmatem. Lázeňské místo je vhodné i pro léčení nemocí onkologických (po ukončení základní léčby), pro léčbu vysokého krevního tlaku a onemocnění cév. Souběžně se léčí i doprovodné pohybové nemoci - kloubní a páteřní potíže. K dispozici je solná jeskyně, Vacu Well, Vibrosauna a bazén se slanou vodou, teplou 32°C - 34°C, řadou vodoléčebných metodik skrytých ve stěnách a dnu bazénu, resp. na podvodních lehátkách a lavicích, whirpoolech, dále finská sauna, tepidárium a zajímavé netradiční ochlazovací metodiky. Plnohodnotná nebo dietní strava je součástí komplexní lázeňské léčby, je připravována v 6-7 výběrech. K přírodním léčivým zdrojům patří minerální voda a přírodní oxid uhličitý získávaný z hloubky 127 m. Přírodní minerální voda má vysoký obsah kyseliny uhličité a metakřemičité. Slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, dále k inhalaci a k pití. Ojedinělé je čisté léčivé klima.

Přírodní rezervace Praděd  (vzdálenost 27 km)

Nejvyšší hora Jeseníků s výškou 1 492 m.n.m., na jehož vrcholu stojí 162m vysoký televizní vysílač. Národní přírodní rezervace je známou a nejnavštěvovanější NPR v tomto pohoří.
Vznikla v r. 1991 spojením původně 6 samostatných rezervací (Vrchol Pradědu, Petrovy kameny, Velká kotlina, Malá kotlina, Bílá Opava a Divoký důl). K původním rezervacím byla přičleněna okolní stejně hodnotná lesní a alpínská společenstva, unikátní pralesovité porosty okolí u Eustachovy chaty a skalní ledovec na Suti (obdobný je znám až z Aljašky).
Rozloha takto vzniklé rezervace činí 2031 ha a chrání podstatnou část hlavního hřebene Pradědské hornatiny a jeho okolí.

Chata Švýcárna (vzdálenost 28 km)

Stará turistická chata se nachází na nejfrekventovanější hřebenové trase Jeseníků.
Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m. Jedná se o jeden z nejstarších objektů. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie sahá ještě hlouběji. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu. Dnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování.

Od chaty vede celá řada turistických cest:
Hlavní hřebenová trasa (červená značka) vede z Červenohorského sedla kolem Švýcárny na Praděd, k Ovčárně a dále až k chatě Alfrédce na jižním konci Hrubého Jeseníku nebo od Barborky do Karlovy Studánky. Modrá značka pak údolím Kamenáče přes Vysoký vodopád do Bělé. Žlutá značka vede přes Videlské sedlo kolem Orlíka a Kazatelen až ke známému penzionu Rejvíz. Opačným směrem pak zelená značka klesá do Koutů nad Desnou.

Ruční papírna Velké Losiny (vzdálenost 31 km)

Ruční papírna ve Velkých Losinách byla založena Janem mladším ze Žerotína, který vrchnostenskou papírnou rozšířil hospodářské podniky svého panství. První archivní zmínkou o papírně je smlouva z 25. března 1596.

V současné době patří ruční papírna ve Velkých Losinách mezi nejstarší provozované ruční papírny v Evropě pracující na komerční bázi. Její výrobky jsou prodávány nejen na tuzemském trhu, ale jsou také vyváženy do celého světa.

V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

aa

Aktuality

29.8.2022Nové podmínky pobytu

Vzhledem k situaci na trhu s energiemi, jsme nuceni přistoupit ke změnám podmínek pobytu.

10.01.2021Dárkové poukazy

Nabízíme prodej dárkových poukazů. Věnujte vděčný dárek, obdarovaný si sám vybere termín pobytu u nás.

31.12.2021Výhodná nabídka

Zarezervujte si celý penzion a získejte slevu 15%!
Cena celého penzionu = 6 000Kč/1 noc včetně veškerých energií a úklidu

Kontaktujte nás

Penzion Na Pekárně

Bělá pod Pradědem č.p. 368 790 85

Kontakt na správce:

Mobil: +420 724 722 758
E-mail: info(zavinac)ubytovaninapekarne.cz
Rezervace: on-line formulářem

Fakturační adresa penzionu:

Penzion Na Pekárně
Vítězslav Maloň - Univerzální služby
790 85 Bělá pod Pradědem čp.368

IČ: 42314542
DIČ: CZ6211301371
Č.ú.: 1207150297/0100

Počasí v Jeseníkách